معرفی کتاب زاهو

zahoo gbookmag

«زاهو» تازه‌ترین رمان یوسف علیخانی در ادامه‌ی مسیر آثاری چون بیوه‌کشی و خاما، نشانه‌های آشنای این نویسنده را با خود به همراه دارد. لوکیشن آشنای آثار علیخانی در «زاهو» نیز برساخته شده است: روستای میلک که با توجه به مخرج مشترکی که در آثار این نویسنده برقرار کرده، صاحب هویتی مستقل نیز شده است. میلک چند خانوار را در خود سکونت داده، روستائیانی که گویی در جغرافیای خود حل شده‌اند و از پیچیدگی‌های جهان خارج از این مکانِ ایزوله به دورند، اما این لزوماً به این معنا نیست که رخدادهای دراماتیک بر سر راه آنان قرار نمی‌گیرد.

به فراخور تأثیر جغرافیای ایزوله، زندگی انسان‌های ساکن در این مکان‌ هم گویی بر حسب یک سرنوشت مقدرشده با خرافه و وهم گره خورده‌اند.

کتاب، با نقل‌قولی از ابن‌یامین مناچالی آغاز می‌شود: خیالات، اسبی است که همه صاحبش هستند، بعضی با آن تا سرزمینِ آب‌ها می‌تازند و بعضی دربندش می‌کنند به آویزی.

از همینجا می‌توان به نقش عنصر «خیال»” در این رمان پی برد. فضاها و توصیفات آغشته از تصویرهایی‌اند که با تخیل ناب نویسنده همراه شده‌اند و درعین‌حال همچون پازلی عناصر غنی برساخته از خیال‌پردازی بر روی هم قرار گرفته و ساختمان کلی اثر را ساخته‌اند.

تجلیل از «یوسف علیخانی» بعنوان نویسنده برتر و ناشر برگزیده در سومین دوره‌ی انتخاب کتاب سال استان قزوین (جایزه‌ی دکتر احسان اشراقی)

خیلی خودخواهانه شاید به نظر برسد اما خوشحالم امروز، این مراسم باعث خوشحالی مردم زادگاهم شد. برادرم منصورخان، بعد از اتمام مراسم، عکس‌ها را در گروه «میلک در مسیر پیشرفت» گذاشته بود؛ وقتی که من در حال رانندگی در اتوبان بودم تا زودتر برگردم به #کتابفروشی_آموت که روزهای آخر طرح یارانهٔ #پاییزه_ی_کتاب است و آرمیتاجان و جیمان‌جان دست‌تنها بودند. وقتی رسیدم تهران، تا گوشی را باز کردم، برای اولین بار با سیلی از پیام‌ها از طرف مردم روستای زادگاهم روبرو شدم و با چشمانی خیس و دستانی لرزان فقط برای‌شان نوشتم: «خوشحالم هر قدمی که برمی‌داریم، برای میلک است و خوشحال‌ترم که در تمام بیست و چند سال گذشته، هر قلمی که برداشتم، برای میلک بوده است؛ و امروز هم میلک، تجلیل شد نه #یوسف_علیخانی که هر کدام ما می‌آییم، چند صباحی هستیم و می‌رویم و میلک، بوده، هست و تا همیشه خواهد ماند.»

«عروس بید» نامزد دوازدهمین دوره کتاب فصل شد

1389/03/02

دبيرخانه جايزه كتاب فصل، اسامي آثاري را كه به مرحله دوم داوري‌هاي اين جايزه در بخش ادبيات داستاني رسيده‌اند، اعلام كرد. دوازدهمين دوره جايزه فصل به بررسي آثاري مي‌پردازد كه در زمستان سال گذشته منتشر شده‌اند.

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، بر اساس اعلام دبيرخانه دوازدهمين دوره جايزه كتاب فصل، در بخش ادبيات داستاني 10 اثر تاليفي جواز حضور در مرحله دوم داوري‌ها را كسب كردند.

«عروس بيد» يوسف عليخاني منتشر شد

1388/11/28
«عروس بيد» سومين مجموعه‌ي داستان يوسف عليخاني منتشر شد.
به گزارش خبرنگار بخش كتاب خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، داستان‌هاي اين کتاب نيز مانند دو مجموعه‌ي داستان اول اين نويسنده در فضايي جادويي و وهم‌آلود اتفاق مي‌افتند.
«پناه بر خدا»، «آقاي غار»، «هراسانه»، «پنجه»، «رتيل»، «جان‌قربان»، «عروس بيد»، «مرده‌گير»، «بيل سر آقا» و «پيربي‌بي» 10 داستان مجموعه‌ي «عروس بيد» هستند كه در 192 صفحه و با قيمت چهارهزار تومان توسط نشر آموت منتشر شده است.
کتاب‌هاي قبلي عليخاني به دليل توجه او در زنده کردن يک روستاي خالي از جمعيت که چند پيرمرد و پيرزن در آن زندگي مي کنند و تمامي اتفاقات طبيعي را به مسائل ماوراءالطبيعي نسبت مي‌دهند، مورد توجه قرار گرفتند.
اين داستان‌نويس پيش‌تر براي نوشتن مجموعه‌ي داستان «قدم‌بخير مادربزرگ من بود» نامزد کتاب سال و براي نوشتن مجموعه‌ي داستان «اژدهاکشان» برنده‌ي جايزه‌ي جلال ‌آل ‌احمد و نامزد جايزه‌ي هوشنگ گلشيري شده است.
به گفته‌ي عليخاني، بيش‌تر داستان‌هاي سه کتاب او به زبان‌هاي انگليسي، آلماني و عربي ترجمه شده‌اند.

تبریک به یوسف علیخانی: استاد! فقط دو روز دیگر مانده بود / مریم حسینیان

جلال آل احمد را همیشه دوست داشته ام بی توجه به داستان نویس نبودن و مقاله نویس بودن و سفرنامه نویس نبودن و این بودن و آن نبودنش که تمامی ندارد. داشتم این یادداشت را برای پست تازه ام آماده می کردم که نتایج جایزه ادبی جلال آل احمد اعلام شد. صدای یوسف علیخانی شاد بود. بعد از مدتها " اژدهاکشان" با تمام نقدها و سکوت ها و صداها پایش را محکم روی خاک نرم ادبیات کوبید. به ایرنای عزیز هم تبریک گفتم که همیشه پا به پای همسرش می رود و روزهای سخت ماههای گذشته را صبورانه تحمل کرده است. خوشحال شدم برای ساینا که اولین کتابش را هم تازگی ها نوشته است و دو ماه می شود کلاس اولی شده و فکر می کنم چند وقت دیگر هیچ کداممان را آدم حساب نکند!کاش بگذاریم شادی دوستانمان دوام داشته باشد. فکر می کنم از فردا صبح یا همین امشب،دوستان برگزیده باید وارد امتحان الهی " جایزه دولتی" بشوند و جواب بدهند به این و آن و بروند در پوست کروکودیل تا زیر فشارهای احتمالی جان سالم به در ببرند. حکایت دیگهای روز قیامت را حتما شنیده اید؟ همان دیگهایی که زیرشان آتش بود و توی هرکدام پر از آدمهای کشورهای مختلف و نگهبانی داشتند تا مبادا کسی بتواند از دیگ بیرون بیاید. فقط یکی که پر از ایرانی ها بود نگهبانی نداشت. پرسیدند چرا؟ جواب آمد چون این ها خودشان نمی گذارند کسی بالا بیاید و بیرون برود از این دیگ!!!!!
شاید به همین دلیل خیلی وقتها حسرت می خورم به روزهای پرفروغ آن سالها که شور و هیجان آل احمد را به یادگار دارند. این یادداشت را چند سال پیش نوشتم و جایی هم چاپ شد به گمانم. دوست دارم مدتی اینجا باشد تا همه کسانی که جلال را دوست دارند چند دقیقه بیشتر تامل کنند.

نامزدهای دریافت هشتمین جایز‏ﮤ‏ هوشنگ گلشیری

(به ترتیب الفبایی نام خانوادگی نویسنده)
مجموعه داستان
1) ناتاشا امیری، عشق روی چاکرای دوم، ققنوس
2) فرشته ساری، مرکز خرید خاطره، خجسته
3) محمدحسن شهسواری، تقدیم به چند داستان کوتاه، افق
4) یوسف علیخانی، اژدهاکشان، نگاه
5) پیمان هوشمندزاده، ها کردن، چشمه

عبدالعلی دستغیب: اسامی داوران جایزه جلال باید اعلام می شد

فرهنگی: عبدالعلی دستغیب معتقد است كه ملاک ها و معیارهای ارزیابی آثار و همچنین اسامی داوران جایزه جلال باید از قبل اعلام می شد.
عبدالعلی دستغیب، منتقد ادبی و داور اولين دوره جایزه ادبی جلال درباره نحوه ارزیابی آثار در اين جايزه به خبرنگار شبستان گفت: آثاری که در این جشنواره شایسته تقدیر اعلام شدند، بهترین داستان و یا رمان در سال های اخير نیستند بلکه تنها در ميان آثاري كه به دبيرخانه اين جايزه ارسال شدند، شاخص هستند.
وی افزود: تعدادي از ناشران و نویسندگان آثار خود را به این جایزه ها ارسال نمی کنند و طبیعی است که بسیاری از آثار خوب از دسترس داوران خارج است. در اولين دوره اين جايزه دو اثر "اژدهاکشان" و "قاعده بازی" نتوانستند حداکثر نمره را کسب کنند ولی نمره های مطلوبی داشتند براي همين به عنوان برگزیده این جایزه اعلام شدند.

در گفت‌وگو با فارس صورت گرفت: انتقاد «يوسف عليخاني» از قبيله‌اي عمل كردن منتقدان ادبي ايران

خبرگزاري فارس: «يوسف عليخاني» كه در نخستين جايزه جلال ‌آل‌احمد بابت نگارش مجموعه داستان «اژدهاكشان» شايسته تقدير شناخته شده است، با انتقاد از فضاي نقد ادبي معاصر ايران گفت كه با وجود ادعاي شهري و جهاني بودن، هنوز قومي و قبيله‌اي عمل مي‌كنيم.
اين داستان‌نويس در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس، بيان داشت: براي من اين اتفاق كم افتخاري نيست. همين كه جايزه جلال به اسم من درآمده است، يعني به كتاب اژدهاكشان توجه شده و همين براي من كافي است.
وي ادامه داد: اين جايزه به خاطر يك‌سري دلايل شخصي نيز براي مهم و قابل تقدير است. من هميشه از دوران نوجواني جلال را به خاطر جسارت و زبان چكشي‌اش دوست داشتم. جلال آدمي چند بعدي است و در همه ابعادش نيز ماندگار است.

اعلام جوايز ادبي «جلال آل احمد»: هيچ کتابي شايسته دريافت جايزه اصلي نبود

گروه فرهنگي روزنامه اعتماد؛ اسامي پنج کتاب شايسته تقدير نخستين جايزه «جلال آل احمد» در حالي اعلام شد که هيچ نويسنده ايراني در هيچ کدام از بخش هاي اين جايزه ادبي شايسته دريافت جايزه اصلي تشخيص داده نشد. پنج کتاب انتخابي از سه بخش تاريخ نگاري و مستندنگاري، داستان کوتاه و رمان و نقد ادبي انتخاب شدند. جايزه «جلال آل احمد» که بزرگ ترين جايزه ادبي سال محسوب مي شود سال گذشته به دليل فراهم نبودن مقدمات لازم امکان برگزاري پيدا نکرد. از مدت ها پيش روابط عمومي اين جايزه ادبي اعلام کرد که امسال آثار برگزيده و برتر با اهداي 110 سکه و شايستگان تقدير با گرفتن 25 سکه مورد تجليل قرار مي گيرند. اما روز گذشته در شرايطي اسامي برندگان اين جوايز اعلام شد که هيچ کتابي شايسته دريافت 110 سکه تشخيص داده نشد.

در باب جايزه جلال / على حسينى

جايزه جلال آل احمد با تصويب شوراى عالى انقلاب فرهنگى امسال نخستين دوره خود را آغاز كرد. جايزه اى كه از سوى منتقدين آن تحريم شد و به بهانه هاى متفاوتى از جمله دولتى بودن، پائين بودن سطح علمى داوران، يك سويه نگرى و نيز تلاش براى الگو آفرينى بدون توجه به ارزش هاى هنرى، مورد نقد قرار گرفت. در اين ميان مى توان به كسانى هم اشاره كرد كه حتى انتخاب نام جلال را براى چنين جايزه اى به «شترسوارى با نام جلال» تعبير كردند و عده اى فراتر از اين تحليل رفته و اساساً خود جلال را نويسنده اى فاقد صلاحيت دانستند. واكنش ها متفاوت بود؛ بعضى ها به برندگان اين جايزه گران قيمت ۲۵ سكه اى كه ابتدا قرار بود كار خود را با ۱۱۰ سكه آغاز كند، غبطه خوردند، بعضى ها برنده شدن در اين جايزه غير حرفه اى را شرم آور توصيف كردند و.‎..