آموتخانه، یادگاری از تاریخی کهن در نشریه کاسپین قزوین

photo 2021 02 27 16 27 52

آموتخانه، یادگاری از تاریخی کهن

آموتخانه، مجموعه ای تاریخی و فرهنگی در روستای میلک در منطقه الموت غربی است که با تلاش یوسف علیخانی، نویسنده، برای رسیدن به آرامش و قدردانی از فرهنگی که در آن بالیده و داستان هایش بر مبنای این فرهنگ و این مردم، رخ نموده، بنا شده است.
گفتگوی خبرنگار نشریه  کاسپین با  یوسف علیخانی، مبتکر ِ آموتخانه را می خوانید:

یادداشت‌های جاوید رمضانی درباره‌ی بازدیدش از آموتخانه در صفحه اینستاگرام اش

photo 2021 02 20 18 31 35

این روزها انگار میلک من فقط یک دلسوز دارد که تمام یادگاری های قدیمی را در یک اتاق بر در و دیوارش کوبیده است...
ای کاش کمی بزرگتر از این بودم...
ای کاش یک دهه پنجاهی بودم تا بتوانم همانند الان گذشته زیبای روستایم را ثبت کنم و به آیندگان نشان دهم که این روستا زمانی خیلی سرزنده بود...

یادداشت مهندس «مارال اسکندری» (از رشت) درباره آموتخانه در صفحه شخصی شان در اینستاگرام

photo 2021 02 20 18 26 10


میلک نام روستایی ست در الموت رودبار قزوین. اول بار نامش را در نقدی که بر رمان " بیوه کشی" نوشته شده بود خواندم. با " یوسف علیخانی" نویسنده ی این رمان خوش اقبال، آشنا شدم و مشتاق خواندن داستانهایش. مجموعه داستانهای کوتاهی که حکایت از سالها تلاش نویسنده دارد برای روایت انسانیت در قالب سنت‌ها و باورها. میلک، لوکیشن همه ی داستانهای یوسف علیخانی ست. اما بارها از گوشه و کنار شنیده بودم که میلک داستانهای او با میلک واقعی توفیر دارد.
تابستان گذشته، میلک برایم یک موقعیت مکانی خیلی دور و در عین حال خیلی نزدیک بود برای اینکه با قدم بخیر مادربزرگ من بود"، " اژدهاکشان" و " عروس بید" آشنا شوم. قرابتی غریب آشنا با دختران میلکی.

درباره آموتخانه

photo 2021 02 20 17 02 06

«آموتخانه» بر وزن مکتبخانه، خانه مردم و خانه رفتگان است. «آموت» به معنی آموخت، رویکرد مردم در تمامی ریزوبم زندگی است و آموتخانه، نشانه ای برای آنچه از آن ها بر جای مانده.

این بنا با یاد زنده یاد استاد «ولی محمد علیخانی» و شادی روحش و تمامی رفتگان میلک و رودبار و الموت برپا شده.

مهندس معمار: منصور علیخانی / نجاری و بازسازی ابزارآلات سنتی: محسن علیخانی / بازسازی عکس ها و طراح آرم آموتخانه: ناصر نصیری

آموتخانه، یادگاری است از «یوسف علیخانی» برای رسیدن به آرامش و قدردانی از فرهنگی که در آن بالیده و داستان هایش بر مبنای این فرهنگ و این مردم، رخ نموده است.

آغاز بنا: 5 خرداد 1392 / نمایش: نوروز 1395