جایزه ادبی جلال آل احمد / دکتر کتایون ربیعی

مژگان که زنگ زد و گفت:” یک خبر خوب دارم”، به هر چیزی فکر می کردم جز آنچه که گفت. خبر را در هفتان خوانده بود و بلافاصله به من زنگ زده بود. لینک خبر را با مسنجر برایم فرستاد و من با خواندن آن، از خوشی بال درآوردم. اژدهاکشان را فرای از آشنایی با نویسنده اش دوست داشتم. سال گذشته، گمانم در بهار بود، که دو سه داستان از مجموعه اژدهاکشان را خواندم و شنیدم. از میان آنها تکان دهنده ترینشان “گورچال” بود. نویسنده در پایان پاراگراف اول این قصه چنان ساده و بی دغدغه مرگ پسرک سه ساله را خبر می دهد که انگار عادی ترین اتفاق قصه بوده است و توی خواننده نمی دانی باید چگونه عکس العملی نشان دهی؛گیج ِ گیج می شوی. این قصه را بارها و بارها پیش از چاپ کتاب خواندم و آرزو کردم کاش به انگلیسی ترجمه می شد و در جای معتبری چاپ می شد.

کتاب که چاپ شد همه قصه ها را آغاز خواندم. شیفته فضای روستا شدم و زمین که اینچنین بشر را به ماندن می خواند. همان روزها چیزکی نوشتم در حد حس خودم از کتاب. قرار نبود نقدی باشد چرا که هیچگاه منتقد نبودم. از همان روزها منتظر قصه های بعدی علیخانی ماندم و منتظر چاپ مجدد اژدهاکشان و ارتباط حسی خواننده ایرانی با آن. و بالاخره همان شد که باید می شد. جایزه ادبی جلال آل احمد، گیریم یک جایزه دولتی درست مثل جشنواره فیلم فجر، مجموعه داستانی اژدهاکشان ِ یوسف علیخانی را به عنوان بهترین داستان و رمان شایسته تقدیر دانسته است. یوسف که این روزها را در خانه مانده است و تنها می خواند، می بیند، یادداشت می کند و می نویسد؛ لایق دریافت جایزه ای برای کتابش بود. آن هم در این وانفسای نبود داستان ناب ایرانی.
راستش در این سالها آموخته ام که در میان جوایز گوناگون ادبی، هنری، علمی و …، دولتی و غیر دولتی اش توفیری ندارد، مگر نه اینکه در جوایز غیردولتی ِروشنفکری اگر در مجموعه ای نباشی، هیچگاه نخواهندت شناخت و جایزه ای در کار نخواهد بود.علاوه بر اینکه یوسف علیخانی اگر به ناحق جایزه دولتی گرفته است، چطور است که این روزها بیکار در خانه نشسته و از کار دولتی اش بیکار شده است؟
خوشحالی من تنها به این دلیل نیست که“ با این وصف، خوشحال‌ام که حتا به غلط و حیرت‌آور، ۲۵ سکه نصیب یوسف علیخانی شد تا کمی آرامش از دست‌رفته‌اش را بازیابد.”، بلکه به نظر من، که کمتر ادعایی در زمینه ادبیات دارم، یوسف علیخانی و اژدهاکشانش لیاقت تقدیر شدن را داشتند.
یوسف عزیز تبریک مرا برای این دریافت این جایزه، از این جهان مجازی بپذیر.